ŽBL 2019/2020
Nejbližší domácí utkání
KP BRNO - 3. místo
Soutěž byla předčasně ukončena...!
Děkujeme za podporu a přejeme všem pevné zdraví
ŽBL - Ženská basketbalová liga ČP Nilfisk FIBA Europe - oficiální stránky Evropské basketbalové federace Euro Cup ČBF - Česká basketbalová federace ČBFJM - Česká basketbalová federace Jižní Moravy Hrajeme spolu Jihomoravská krajská unie ligových klubů
Jihomoravský kraj
NeopharmaAutoPalace BrnoPojišťovna VZPDIVERSE DevelopKrematorium zvířat BrnoAutobusová doprava HliněnskýJUMPPARKCHILLárnaSmartLifeVOLANSKY fashionSportareál DružstevníPepsi colaSmileOpticHsportBasket - obchodAtlas-mediaMolten3S.CZ4p3MRÁZ LÉČÍTSBGymnázium Slovanské nám.SOU ČichnovaJiskra KyjovSojky PelhřimovKP ŠlapaniceBK SKOKANISKB TišnovTV Brno 1Brněnský DeníkKam za sportem v Brně?

Edita vzpomíná na stříbro

Až nadejde neděle a její čas velké kávy a čokolády, bude to neklamné znamení, že se blíží zápas. Jeden z těch největších v klubové historii VALOSUNu KP Brno – semifinále pohárového Hyundai Final-4 (od 14:30) proti Hradeckým lvicím.


S těmi má tým basketbalové vicemistryně světa Edity Šujanové v letošní sezoně těžce nevyřízené účty. Doma padl 68-81, venku 59-71. A atraktivní pohárové semifinále na prknech karlovarské Haly míčových sportů bude ideální platformou pro vendetu.


Poslední ligový střet je aktuální, oba celky tak mohou jen zlehka oprášit své taktické záměry. „Z posledního vzájemného zápasu se musíme poučit a dát si pozor hlavně na hradecký doskok a protiútoky, což budou jedny z klíčových faktorů,“ vystihla power forwardka vše podstatné.


V obou vzájemných duelech ligové sezony, poznamenaných oboustranně vysokým počtem ztrát, Hradec vyhrál právě i díky lepšímu doskoku. Vyjma lepšího lovu odražených míčů a větší střelecké vyrovnanosti Hradce ale mezi oběma soupeři není velkých rozdílů. Bilanci v Bonver ŽBL mají Lvice jen o chlup lepší (14-5 proti 12-7), když jejich průměrné skore rámují cifry 72-62, zatímco VALOSUN KP dává 76 a dostává 65 bodů.

Vzhledem k přetěžkému semifinále Brňanky nemyslí hned na sladkou trofej, jež se při neúčasti ZVVZ USK Praha zdá být na první pohled mnohem blíž. „Chceme jít krok za krokem. Nejdřív musíme zvládnout Hradec a potom můžeme přemýšlet o titulu. Ambice ale máme vysoké,“ hlásí s 28 minutami nejvytíženější a s 15 body střelecky nejproduktivnější hráčka VALOSUNu KP. Výrazněji ji už pak doplňuje jen kolegyně z křídla Veronika Vlková, doručující tucet bodů na utkání.

30letá power forwardka se zkušenostmi ze Slovenska, Maďarska, USK, Strakonic i obou brněnských celků má předem jasno v tom, co by pro VALOSUN KP znamenalo získání pohárové trofeje. „Pro spoustu holek u nás by to byl důležitý bod kariéry a pro klub by to znamenalo velkou radost, spojenou s vůbec první trofejí jeho historie. Při neúčasti USK navíc všechny cítíme ještě větší motivaci.“    

190 vysoká opora Brňanek sama už těžko může něčím přebít stříbro z MS 2010. „Už mám pár takových vítězství za sebou, v poháru, myslím, dvě. Titul je ale pokaždé jiný. Navíc já už jsem teď v jiné pozici a pohárový úspěch by byl opravdu hezký.“

Pokud k němu dojde, zavázala se Edita k jedné nevšednosti, kterou už před časem trochu potrénovala. Svou podstatnou roli by při ní sehrál půllitr pěnivého moku. K tomu ale vede ještě dlouhá cesta lemovaná dvěma potřebnými vítězstvími. 


A ještě jedna věc je před Hyundai Final 4 jistá. Až se budou Brňanky za pár dnů blížit k lázeňskému sídlu na západě Čech, ovládnou mysl Edity Šujanové - tak jako vždy v dosahu Karlových Varů - vzpomínky na největší událost jejího sportovního života – šest let starý světový šampionát, při jehož vrcholu si „čokoládová“ dlouhánka pověsila na krk svou nejcennější medaili…

Edita vzpomíná na stříbro