ŽBL 2019/20
Nejbližší domácí utkání
1.2. 15:30
KP BRNO - BK Žabiny Brno, hala Vodova (stará...!)
25.1. 14:00 KP BRNO - BK Žabiny, F4 ČP Kutná Hora
ŽBL - Ženská basketbalová liga ČP Nilfisk FIBA Europe - oficiální stránky Evropské basketbalové federace Euro Cup ČBF - Česká basketbalová federace ČBFJM - Česká basketbalová federace Jižní Moravy Hrajeme spolu Jihomoravská krajská unie ligových klubů
Jihomoravský kraj
NeopharmaAutoPalace BrnoPojišťovna VZPDIVERSE DevelopKrematorium zvířat BrnoAutobusová doprava HliněnskýJUMPPARKCHILLárnaSmartLifeVOLANSKY fashionSportareál DružstevníPepsi colaSmileOpticHsportBasket - obchodAtlas-mediaMolten3S.CZ4p3MRÁZ LÉČÍTSBGymnázium Slovanské nám.SOU ČichnovaJiskra KyjovSojky PelhřimovKP ŠlapaniceBK SKOKANISKB TišnovTV Brno 1Brněnský DeníkKam za sportem v Brně?

Po roce jásaly Lvice

Stejně jako před rokem se v pohárovém finále střetly týmy Hradce Králové a KP Brno. Vloni se radovaly hráčky z jihomoravské metropole. Konečně uspět chtěly ve Final 4 ČP i hradecké Lvice a nakonec po velkém dramatu v Karlových Varech zvítězily 68:63. 


Brněnské basketbalistky se musely potýkat rozhodně s větší únavou než jejich finálové soupeřky. Postup do posledního zápasu v programu Final 4 si vybojovaly v souboji s Nymburkem až po prodloužení a navíc měly na odpočinek o více než dvě hodiny méně. Při vstupu do utkání na nich únava byla znát. 


Lvice využily ztěžklých nohou finálového soupeře a snažily se Brno rozběhat. To se jim poměrně dařilo. Další dobrou úvodní čtvrtinu odehrála Effangová, která v ní stejně jako včera zaznamenala deset bodů. Brněnská ztráta začala nabývat rozměrů ohrožujících zlaté ambice. Svěřenkyním trenéra Pospíšila tak přišlo vhod, když hned v úvodu druhé čtvrtiny trefily střely z dálky a dostaly se zpět do zápasu. 


Východodočešky najednou znejistěly v útoku. I když se jim nedala upřít snaha na útočném doskoku, koš pro ně zůstával zakletý. A tak vytasily jinou zbraň. Brněnskou ofenzivu začaly deptat zónovou obranou. A protože i KP oprášilo svůj semifinálový trumf v podobě vysunuté a především aktivní obrany, rozhořel se na hřišti ten pravý finálový boj.


Družstvo KP si dobře poradilo s obranou podkošového prostoru, kde eliminovalo dvoumetrovou Kulichovou. Lvice musely vzdát snahu dopravit míč na nejvyšší hráčku své sestavy a hrozit spíše z perimetru střelbou či nájezdem. Brněnský celek ale nadále byl aktivní v defenzivě, odkud po ziscích vyrážel do rychlých protiútoků, což se ukázalo jako mnohem efektivnější zbraň než postupný útok.


Ve třetí čtvrtině otřáslo nejen hradeckým týmem zranění Matuškové, která opustila hřiště s poraněným kolenem. Do vývoje utkání začaly vstupovat osobní chyby. Hráčky Hradce si udělaly rychle čtyři týmové fauly v poslední čtvrtině a na hranici vyfaulování se dostaly Klaudová, Minarovičová i Bura. Na brněnské straně měla čtyři fauly Bartáková. Jako první ale musel hřiště opustit Sládková.


Lvice si dlouho hýčkaly pěti- až šestibodové vedení. Jenže pak přispěchaly Oroszová s Kopeckou a jejich dvě dalekonosné střely znamenaly vyrovnání stavu na 56:56. Hradec šel znovu do čtyř bodového vedení, ale KP i tak vyrovnalo. Jenže Lvice měly Minarovičovou a Effangovou. Ty zachovaly pevné nervy a vystřílely Hradci pohárové zlato, koncovku ovlivnily i nepřesnosti rozhodčích.


Hradec Králové – KP Brno 68:63 (20:13; 35:30; 49:46)


Body: Minarovičová a Effangová po 18, Marečková 10 - Oroszová 22, Sládková a Gill po 10, Kopecká 9, Bartáková 6, Stará a Šujanová po 3, fauly: 19:29!, TH: 27:21:13/10, trojky:5:5, 300 diváků, rozhodčí Vyklický, Vávrová a Matějek. MVP: Effangová. Na třetím místě skončil domácí Nymburk KV po vítězství nad Slavií 90:68.


Hlasy trenérů


Romana Ptáčková, Hradec Králové: „Ve chvíli, kdy jsme vedly o šest bodů, jsme dostaly dvě po sobě jdoucí trojky. Tam byla obava, že to tým KP Brno nakopne a nás to srazí. Pak tam ale měla výborné momenty Týna Minarovičová. I když jsme nezahrály nějaké super věci, které máme naučené, ona to vzala na sebe a rozhodla závěr. Včera to byl jiný soupeř. Nemůžu srovnávat obranu Slavie a KP Brno. Brno má úžasnou defenzivu. Pro nás bylo daleko těžší se tam dostávat. Bylo vidět, že to bylo nervózní utkání, byly tam nepřesnosti na obou stranách. Výkony mohly být možná o něco lepší, ale byl to dramatický zápas hraný v naprostém nasazení.“


Martin Pospíšil, KP Brno: „Udělali jsme chyby, které jsme udělat neměli. Ty se v takových závěrech trestají. Ať si na ten závěr ale každý udělá svůj názor. Každý na hřišti udělal chyby. Je škoda, že se ten závěr hrál tak, jak se hrál. Do zápasu Hradec vstoupil výborně, hrál agresivně. Je třeba jim pogratulovat. V obou zápasech naše hráčky, i když ne vše bylo ideální, ukázaly charakter. Za to je třeba jim poděkovat. Teď je pro nás podstatné, abychom se zkoncentrovali na play-off.”

Po roce jásaly Lvice